Kontakt

Zgrzewanie indukcyjne
Jak działa uszczelnienie indukcyjne?

Uszczelnianie lub inaczej zgrzewanie indukcyjne jest bardzo prostym procesem. Pojemnik jest napełniany i założona zostaje nakrętka z foliowym wkładem. Zabezpieczony nakrętką pojemnik przemieszcza się następnie pod zgrzewarką indukcyjną, gdzie kontrolowane pole elektromagnetyczne przenosi energię na folię w nakrętce, wytwarzając ciepło.

Powoduje to stopienie materiału uszczelniającego czyli wkładu foliowego. Gdy uszczelniacz stygnie, wkład przywiera do otworu pojemnika – proces ten znany jest jako uszczelnianie hermetyczne.

Korzyści: Zgrzewanie indukcyjne

Ekologia

Technologia zgrzewania indukcyjnego oferuje rozwiązanie, które jest przyjaźniejsze środowisku w porównaniu z innymi systemami uszczelniającymi, jak zgrzewanie termiczne, gdyż pozwala zużyć mniej energii.

Po przejściu na metodę zgrzewania indukcyjnego wielu producentów jest również w stanie zmniejszyć grubość folii oraz ilość plastiku potrzebnego do wytworzenia zamknięcia i pojemnika, czyniąc tę opcję znacznie przyjaźniejszą środowisku.

Praktycznie nie wymaga konserwacji

Najnowsza gama zgrzewarek chłodzonych powietrzem nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji ani materiałów eksploatacyjnych do efektywnej i wydajnej pracy – w zasadzie niektórzy z naszych klientów opisują swoje dwudziestoletnie maszyny słowami „jak nowe”.

Minimalne koszty konserwacji oraz redukcja czasu przestojów to dwa elementy, które czynią z rodziny zgrzewarek indukcyjnych Enercon numer jeden wśród wybieranych produktów na świecie.

W porównaniu z innymi metodami, takimi jak zgrzewanie termiczne, zgrzewarka indukcyjna może zapewnić niezawodne i bezpieczne uszczelnienie, które nie wymaga dotykania pojemników – kontakt elementów zgrzewarki z pojemnikami jest po prostu zbędny.

Jest to szczególnie przydatne, gdyż oznacza, że urządzenia nie wymagają regularnego czyszczenia, jak w przypadku zgrzewania termicznego.

Przedłużenie terminu przydatności

Wkłady indukcyjne działają jak hermetyczne uszczelnienie, które zapobiega utlenianiu oraz przedostawaniu się wilgoci do środka pojemnika.

W niektórych przypadkach klienci byli w stanie przedłużyć termin trwałości swoich produktów nawet do 12 tygodni.

Redukcja kosztów

Oszczędność finansowa jest jednym z pierwszych powodów, dla których producenci przenoszą się na technologię zgrzewania indukcyjnego. Sposób w jaki można zaoszczędzić pieniądze osiągany jest na wiele sposobów.

  1. Znaczna oszczędność energii i zwiększona wydajność przy wykorzystaniu maszyny.
  2. Redukcja kosztów związanych ze zwrotami nieszczelnych produktów.
  3. Wydłużony termin trwałości.
  4. Mniejsza ilość prac konserwacyjnych.
  5. Krótsze czasy przestojów.
  6. Redukcja ilości materiałów potrzebnych do wytworzenia zamknięcia i pojemnika.

Świeżość produktu

Wkłady indukcyjne działają jak hermetyczne uszczelnienie, które zapobiega utlenianiu oraz przedostawaniu się wilgoci do środka pojemnika, gwarantując tym samym, że produkt pozostanie świeży.

Większa wydajność

W porównaniu z innymi metodami uszczelniania zgrzewanie indukcyjne jest często chwalone przez użytkowników za to, że pozwala zwiększyć wydajność.

Maszyny zgrzewające indukcyjnie są w stanie pracować z dużą prędkością i pozwalają na wyeliminowanie potrzeby bezpośredniego kontaktu z produktem.

Można je natychmiast uruchomić i rozpocząć pracę. Dzięki temu nie traci się czasu na rozgrzewanie i schładzanie urządzenia, czyli inaczej niż w przypadku zgrzewania termicznego, gdzie wymagane jest utrzymanie odpowiedniej temperatury uszczelniania. W procesie zgrzewania indukcyjnego nagrzewany jest tylko foliowy wkład.

Kompaktowa budowa współczesnych zgrzewarek indukcyjnych chłodzonych powietrzem pozwala również na ich przenoszenie pomiędzy liniami produkcyjnymi – wystarczy je przewieźć i ustawić nad odpowiednim fragmentem przenośnika. Czas nie jest marnowany, a produkcja może być kontynuowana bez żadnych przeszkód.

Enercon zaprojektował swoje zgrzewarki indukcyjne tak, aby można było stosować w nich wymienne głowice zgrzewające, co umożliwia ich wykorzystanie na różnych liniach produkcyjnych bez tracenia cennego czasu.

Zabezpieczenie przed fałszerstwem

Uszczelnienie indukcyjne to dobre zabezpieczenie przed fałszerstwem – nienaruszona folia to dla klientów dowód na to, że produkt nie był modyfikowany.

Jest to szczególnie ważne w przemyśle farmaceutycznym, dla którego podrabiane leki stanowią coraz większy problem. Statystyki pokazują, że w wyniku spożycia podrabianych leków rocznie umiera około 1 miliona osób.

Zabezpieczenie przed fałszerstwem jest również popularne w branży kosmetycznej, szczególnie w przypadku produktów bardzo wartościowych lub łatwo podrabianych, np. wód toaletowych, gdzie producenci oryginalnych towarów chcą uniknąć ryzyka utraty wartości marki.

W odpowiedzi na coraz bardziej wyszukane metody fałszowania produktów wprowadza się coraz bardziej zaawansowane zabezpieczenia dla uszczelnień indukcyjnych, takie jak folie wytrawiane lub wytłaczane, farby zmiennooptyczne, mikrodruk, kody nadrukowywane lub elektroniczne (RFID), czy niestandardowe kolory i farby z dodanym DNA.

Zabezpieczenie przed otwarciem opakowania

Zgrzewy indukcyjne mogą uwidocznić użytkownikowi próbę otwarcia opakowania, ponieważ aby dostać się do produktu folia musi zostać zdjęta lub zniszczona.

Jest to szczególnie ważne, gdy mówimy o bezpieczeństwie i zadowoleniu użytkownika końcowego. Dzięki nienaruszonej foli użytkownik wie, że nikt nie próbował otwierać produktu i może być pewny jego autentyczności.

Zapobieganie Wyciekom

Zgrzewanie indukcyjne może być wykorzystywane do uszczelniania produktów. Technologia wykorzystywana w procesach zgrzewania indukcyjnego gwarantuje hermetyczne uszczelnienie, które może wytrzymać znaczne ciśnienie.

Oznacza to, że produkt nie wycieknie podczas magazynowania i transportu lub zanim klient zdecyduje się go użyć.

Duża liczba sprzedawców detalicznych i firm dostawczych – w tym Amazon – wymaga zastosowania konkretnej metody uszczelnienia, jak np. zgrzew indukcyjny.

Wielu klientów Enercon wdrożyło metodę zgrzewania indukcyjnego, aby zapobiec wyciekom występującym podczas stosowania innych metod zamykania, takich jak zrywane paski czy uszczelnienia na bazie kleju.

Przewodnik po zgrzewaniu indukcyjnym dla początkujących

Zgrzewanie indukcyjne to dla Ciebie nowość? Przewodnik dla początkujących zawiera podstawowe informacje na temat wszystkiego, co trzeba wiedzieć, aby móc zacząć. Dowiedz się na czym polega zgrzewanie indukcyjne, jakie przynosi korzyści, jakie produkty można zgrzewać oraz gdzie nabyć wkłady foliowe.

Przedstawiamy Enercon Industries

W ciągu ostatnich 40 lat firma Enercon wypracowała sobie pozycję wiodącego na świecie dostawcy systemów zamknięć foliowych zgrzewanych indukcyjnie. Kliknij Włącz (Play), aby dowiedzieć się więcej.

Przystosowane do potrzeb najważniejszych sektorów przemysłowych

Kliknij ikonę danej branży, aby dowiedzieć się więcej…